3ο ΕΚ Ανατολικής Αττικής

Σύμφωνα με το 95978/Δ4/17-06-2015 έγγραφο, τα Εργαστηριακά Κέντρα (Ε.Κ.) είναι εκπαιδευτικές μονάδες του Υ.ΠΟ.ΠΑΙ.Θ.

Πληροφορίες για τα Εργαστηριακά Κέντρα (ΕΚ)

Λειτουργία
Έχουν αυτοτελή διοικητική δομή στην λειτουργία τους ως σχολικές μονάδες
Σχολεία
Συνεργάζονται με τα ΕΠΑ.Λ, τις Σ.Ε.Κ. και τα Ι.Ε.Κ. της περιοχής τους
Στελέχη EK
Διευθυντής, Υποδιευθυντής, υπεύθυνοι τομέων, υπεύθυνοι εργαστηρίων κατεύθυνσης
Σύλλογος
Σε κάθε Ε.Κ. λειτουργεί σύλλογος διδασκόντων.

3ο ΕΚ Ανατολικής Αττικής (Ραφήνας)

Ίδρυση
Σεπτέμβριος του 1999 με Διευθυντή τον κο Μπουρλιάσκο Θεόδωρο.
Σήμερα
Από το 2017 μέχρι και σήμερα Διευθυντής του Ε.Κ. είναι ο κος Αριστείδης Παλιούρας.
Στέγαση
Το ΕΚ στεγάζεται σε μισθωμένο κτίριο επί της Λ. Μαραθώνος στο 26ο χ.λ.μ στη Ραφήνα.
Σχολεία
Συνεργαζόμενες Μονάδες είναι το 1ο ΕΠΑΛ Ραφήνας και το Εσπερινό ΕΠΑΛ Ραφήνας.

Το Εργαστηριακό Κέντρο , ΕΚ είναι ένα σχολείο που σώζει τη χαμένη τιμή της Τεχνικής Εκπαίδευσης

Ένα σχολείο το οποίο ξέφυγε από την φιλοσοφία και τους σχεδιασμούς των γραφειοκρατών που θέλουν την Τεχνική Επαγγελματική Εκπαίδευση κακέκτυπο της Γενικής. Με τους μαθητές να μαθαίνουν την εφαρμοσμένη επιστήμη τους στα θρανία μιας σχολικής τάξης.
Το ΕΚ είναι ο χώρος εργασίας μέσα στο σχολείο. Με εργαστήρια που προσπαθούν να προσομοιάσουν τους εργασιακούς χώρους στους οποίους θα βρεθούν σε λίγο καιρό οι μαθητές, για να αποδείξουν ότι μπορούν να προσφέρουν στην πράξη. Με τεχνολόγους καθηγητές, πλούσιους τους περισσότερους σε εμπειρίες από τη πραγματικότητα της δουλειάς, που προσπαθούν να μεταφέρουν την πείρα τους στους μελλοντικούς τεχνικούς που εκκολάπτει το σχολείο.

Χωρίς ΕΚ, Τεχνική εκπαίδευση δεν υπάρχει. Κι ας κοστίζει περισσότερο...

Αυτή είναι η πραγματικότητα όλων των προηγμένων χωρών στις οποίες η Επαγγελματική εκπαίδευση καταλαμβάνει το μεγαλύτερο χώρο.

Εργαστήρια