Τελευταία νέα

Εκπαιδευτικό πρόγραμμα "The Tipping Point"

Το σχολείο μας συμμετέχει στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα "The Tipping Point" την σχολική χρονιά 2019-2020.

Με την υλοποίηση του εν λόγω προγράμματος οι μαθητές και οι μαθήτριες έχουν τη δυνατότητα να έρθουν σε επαφή με τα επαγγέλματα τομέων και ειδικοτήτων των ΕΠΑΛ. Οι μαθητές έχουν την ευκαιρία να θέσουν τις ερωτήσεις τους σε ανθρώπους υποδείγματα από όλο τον κόσμο τους οποίους υπό άλλες συνθήκες δε θα συναντούσαν ποτέ στη ζωή τους.

Αγαπητοί γονείς, αν ενδιαφέρεστε τα παιδιά σας να συμμετέχουν στο εν λόγω πρόγραμμα, παρακαλώ να στείλετε την συγκατάθεσή σας (μέχρι 01/05/2020) με email στο  Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Το πρόγραμμα είναι ένας συνδυασμός σύγχρονης και ασύγχρονης μορφής εξ αποστάσεως εκπαίδευσης.Στην ασύγχρονη μορφή του είναι βασισμένο στη Διδασκαλία με βάση τη διερεύνηση/ερώτημα (Inquiry based instruction) και στη Σύγχρονη μορφή του στη Διδασκαλία με βάση την Διάλεξη (Lecture based instruction).

Στη σελίδα  https://www.thetippingpoint.org.gr/  μπορείτε να βρείτε επιπλέον πληροφορίες για το εν λόγω πρόγραμμα.